24 Σεπτεμβρίου 2024 01:20
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΔιέλυσε την Τρουά η Ρεμς | Νίκη πεντάδας για τη Λιλ

Διέλυσε την Τρουά η Ρεμς | Νίκη πεντάδας για τη Λιλ

Σπουδαίες αναμετρήσεις περιλάμβανε η 23η αγωνιστική της Ligue 1 με το ντέρμπι ουραγών να λήγει ισόπαλο 1:1 και τη Μονπελιέ να επικρατεί με το εμφατικό 3:0 επί της Μπρεστ.

Ανζέρ – Οσέρ 1:1

Το παιχνίδι ξεκίνησε εφιαλτικά για την Οσέρ που έστειλε στον… παράδεισο την Ανζέρ. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ραβέλοσον, με αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους από νωρίς. Στο 22ο λεπτό όμως, ο διαιτητής τιμώρησε την Ανζέρ με τη εσχάτη των ποινών μετά από τράβηγμα φανέλας παίκτη μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Αμπλίν ανέλαβε την εκτέλεσή του, φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι. Στην εκπνοή της αναμέτρησης, η Οσέρ είχε τη δυνατότητα να σκοράρει στο πέναλτι που κέρδισε και να πάρει τη νίκη, όμως ο Απλίν που ανέλαβε την εκτέλεσή του σημάδεψε το δοκάρι, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 1:1.

Λιλ – Στρασβούργο 2:0

Η Λιλ ξεκίνησε δυνατά το ματς, με τον Ντέιβιντ να βρίσκει δίχτυα μόλις στο 23ο λεπτό βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι “λιλουά” βρήκαν και δεύτερο τέρμα έπειτα από πέντε λεπτά, με τον ίδιο σκόρερ, που έγραψε το 2:0 με το Στρασβούργο να μην καταφέρνει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ και τη Λιλ να παίρνει εύκολη νίκη.

Μονπελιέ – Μπρεστ 3:0

Καλύτερη η Μόνπελιέ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ερέλ στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα να της δίνει το προβάδισμα από το 4ο λεπτό. Στο 17ο λεπτό, έγινε το 2:0 με τον Σαβανιέρ ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και σφυροκοπούσαν την άμυνα της Μπρεστ, η οποία έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει. Στο 83ο λεπτό, η Μονπελιέ βρήκε και τέταρτο τέρμα, με τον διαιτητή αρχικά να το ακυρώνει ως οφσάιντ, όμως μετά από εξέταση του VAR, μέτρησε κανονικά, με το παιχνίδι να λήγει 3:0.

Ρεμς – Τρουά 4:0

Εύκολη βραδιά για τη Ρεμς η οποία πήρε άνετη νίκη επί της Τρουά με 4:0. Ο Μάρσαλ Μουνέτσι έκανε το 1:0 στο 11ο λεπτό, o Αμπντελαμίντ σκόραρε διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του, όμως ακυρώθηκε καθώς διαπιστώθηκε πως υπήρξε επαφή με το χέρι. Στο 45′ ο σκόρερ του πρώτου τέρματος διπλασίασε τα τέρματά του για το 2:0  ενώ ο Φλιπς με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 3:0 στο 50ο λεπτό. Το τελικό 4:0 διαμόρφωσε ο Κάχουστε στο 82′ υπογράφοντας την εμφατική νίκη της ομάδας του επί της Τρουά.