20.7 C
Almyros
22 Σεπτεμβρίου 2024 21:27
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΕπιβλήθηκαν με… σούπερ Τέιτουμ οι Σέλτικς | Νίκη με buzzer-beater κάρφωμα οι...

Επιβλήθηκαν με… σούπερ Τέιτουμ οι Σέλτικς | Νίκη με buzzer-beater κάρφωμα οι Χιτ

Η ομάδα της Βοστώνης επικράτησε με 127-116 των Σάρλοτ Χόρνετς, με τον 24χρονο Αμερικανό να πετυχαίνει ακόμη μία… 40αρά τη φετινή αγωνιστική περίοδο, ενώ το σύνολο του Μαϊάμι πήρε το ματς κόντρα στους Ρόκετς (97-95), με ένα αδιανόητο φινάλε.

Ο Τζέισον Τέιτουμ έχει δείξει πολλάκις φέτος πως δεν… αστειεύεται. Ο ηγέτης των Σέλτικς, οδήγησε την ομάδα του στην τρίτη διαδοχική νίκη, επικρατώντας με 127-116 των Σάρλοτ Χόρνετς, χάρη στους 41 πόντους που σημείωσε σε 37 λεπτά. Ο 24χρονος Αμερικανός, με αυτή την επίδοση, έφτασε τα οκτώ παιχνίδια φέτος που έχει σκοράρει πάνω από 40 πόντους. Στη νίκη επί των Χόρνετς, ο Ντέρικ Γουάιτ έκανε νέο ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους (8 τρίποντα), ενώ είχε και 10 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Τέρι Ροζίερ μέτρησε 27 πόντους, ενώ ο ΛαΜέλο Μπολ έκανε double-double με 24 πόντους και 10 ασίστ. Οι Χόρνετς, πλέον, μετρούν έξι διαδοχικές ήττες,

Τα δωδεκάλεπτα: 32-24, 71-53, 97-81, 127-116.

Ένα παιχνίδι με επικό φινάλε, πραγματοποιήθηκε στο Μαϊάμι. Οι Χιτ επιβλήθηκαν των Ρόκετς με 97-95 και είχαν ως τον απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τζίμι Μπάτλερ. Τη στιγμή που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (95-95) στα 0.7″, ο 33χρονος γκαρντ δέχθηκε την μπάλα από τον Γκέιμ Βίνσεντ που έκανε την επαναφορά και τελείωσε τη φάση με alley-oop κάρφωμα, χαρίζοντας την όγδοη διαδοχική εντός έδρας νίκη στην ομάδα του. Πρώτος σκόρερ για τους Χιτ, ήταν ο Τάιλερ Χίρο με 31 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ο Μπάτλερ ολοκλήρωσε τη βραδιά με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά, ο Τζαμάρι Σμιθ Jr, μέτρησε 22 πόντους, ο Κένιον Μάρτιν είχε 17 και ο Τζέιλεν Γκριν πέτυχε 11 πόντους.//

Τα δωδεκάλεπτα: 28-29, 58-56, 75-73, 97-95.