22 Σεπτεμβρίου 2024 23:18
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΝέα “πράσινη” αυτοχειρία

Νέα “πράσινη” αυτοχειρία

Το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς έκανε τα εύκολα… δύσκολα και δεν τα κατάφερε κόντρα στη Βαλένθια (92-91) στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague, δεχόμενος την τρίτη συνεχόμενη ήττα του από ισπανική ομάδα. “Buzzer beater”… μαχαιριά από τον Κρις Τζόουνς.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση και προηγήθηκαν με 8-2 (2′), ενώ το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό. Ο Κρις Τζόουνς μπήκε “ζεστός”, όμως το τρίποντο του Γιώργου Καλαϊτζάκη έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Παναθηναϊκό (15-11, 5′). Η αναμέτρηση είχε μετατραπεί σε… διαγωνισμό τριπόντων, με τους “πράσινους” να εξακολουθούν να προηγούνται (20-17, 8′). Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (26-21), με τον Μπέικον να έχει 4 ασίστ.

Ο Ματ Τόμας πέτυχε τους πρώτους του πόντους με τη φανέλα του “τριφυλλιού”, κάνοντας το 28-23, στο 11′. Οι γηπεδούχοι, παίζοντας με “κοντό” σχήμα, δεν επέτρεπαν τα εύκολα καλάθια στη Βαλένθια και αύξησαν τη διαφορά τους (36-27, 14′). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν ορισμένα αμυντικά λάθη των “πράσινων” και μείωσαν σε 38-33 (16′). Ο -πολύ θετικός σήμερα- Γιώργος Καλαϊτζάκης έκανε μπλοκ και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 42-33 (18′). Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 49-42.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με 6-0 σερί, αναγκάζοντας τον Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ (49-48, 22′). Τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού στην επίθεση και η αστοχία έδιναν ευκαιρίες για αιφνιδιασμό στη Βαλένθια, η οποία πέρασε μπροστά στο σκορ (56-54, 25′). Τα συνεχόμενα τρίποντα του Τόμας δε βοήθησαν τους γηπεδούχους να πάρουν εκ νέου τα… ηνία (61-60, 27′). Οι “πράσινοι” τα είχαν βρει… σκούρα στην τρίτη περίοδο, όμως η αστοχία των φιλοξενούμενων τους κράτησε κοντά (69-68).

Ένας σωστός αιφνιδιασμός και το πέμπτο εύστοχο τρίποντο του Πάρις Λι έβαλαν ξανά τον Παναθηναϊκό μπροστά (73-71, 32′). Οι Ισπανοί ξαναπήραν το προβάδισμα και ο Αρτούρας Γκουντάιτις μείωσε με “γκολ-φάουλ” (79-78, 35′). Ο Λιθουανός σέντερ, μερικές φάσεις μετά, το έκανε ξανά και έβαλε τους “πράσινους” σε θέση… οδηγού (81-79, 36′). Ο Κρις Τζόουνς ανέλαβε και πάλι… δράση και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (87-86, 39′). Το δίποντο του Λι και η βολή του Τόμας πήγαν τη διαφορά στους δύο πόντους (91-89), 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Τζόουνς πέτυχε τρίποντο στη λήξη κι έδωσε τη νίκη στη Βαλένθια (92-91).

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς, Αγραβάνης, Γ. Καλαϊτζάκης, Τόμας, Σαμοντούροφ, Μπέικον, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ, Κλαβέρ, Πουέρτο, Λόπεθ-Αροστέγκι, Πρέπελιτς, Τζόουνς, Αλεξάντερ, Ριβέρο, Ράντεμπο, Έβανς, Πραντίγια, Γουέμπ