29 Σεπτεμβρίου 2024 01:16
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΗ Πορτογαλία… συνέτριψε την Ιταλία

Η Πορτογαλία… συνέτριψε την Ιταλία

Οι παίκτες του Χοακίμ Μιλέιρο πραγματοποίησαν μία… άπιαστη εμφάνιση, εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και επικράτησαν με το εμφατικό 5:1 στον αγώνα για την 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου στο Euro U19.

Παρά το γεγονός πως οι Ιταλοί προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Λιπάνι και κράτησαν το προβάδισμα για περίπου μισή ώρα, όλα άλλαξαν λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αρχικά ο Ριμπέιρο ισοφάρισε στο 35′, ωστόσο τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν στο 44′, όταν ο Λιπάνι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1:1, όμως το δεύτερο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στους Πορτογάλους.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Πορτογαλία – Ιταλία 5-1 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNy8wNi8xOC8xNF81OV82NGE3MDRhMzM1NDk3LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M24S”,”uploadDate”:”2023-07-06T18:19:57.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z1sklicf1dq&playlistId=v-ctvaerewuaah”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”expires”:”2026-12-30T22:00:00.000Z”,”regionsAllowed”:”GR”}

Στο 57′ ο Σα συνεργάστηκε με τον Ριμπέιρο και έκανε το 2:1, με τον Μπρας να… σφραγίζει τη νίκη στο 68′. Στο 89′ ο Φίλιξ πήρε την ασίστ για το 4:1, ενώ δύο λεπτά αργότερα (90’+1′) ο δημιουργός του τέταρτου γκολ διαμόρφωσε το τελικό 5:1. Πλέον η Πορτογαλία είναι μόνη πρώτη με έξι βαθμούς και… κλείδωσε πρόκριση και πρωτιά, ενώ η Ιταλία έμεινε στους τρεις βαθμούς.//Α.