3 Οκτωβρίου 2024 23:27
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΗ Μακάμπι “λύγισε” την Μπάγερν

Η Μακάμπι “λύγισε” την Μπάγερν

Το σύνολο του Κάτας πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Μπάγερν, καθώς επικράτησε 93-90 στο Βελιγράδι για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 4-2, ενώ οι Γερμανοί στο 3-3.

Ο αγώνας

Mε όπλο την άμυνα και με τον Μπόνγκα να προσφέρει στις δυο πλευρές του παρκέ, η ομάδα του Λάσο ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι (7-2, 4′). Μπράουν και Κοέν ισορρόπησαν την αναμέτρηση. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ, δίνοντας έμφαση κυρίως στην άμυνα. Ωστόσο, η Μπάγερν έχοντας πάρει σκορ από επτά παίκτες, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 (19-17).

Έντουαρντς, Φρανσίσκο και Μπόνγκα με σταθερό χέρι από την περίμετρο συντηρούσαν το προβάδισμα για τους Γερμανούς (36-31, 15′). Ύστερα, οι γηπεδούχοι με τρίποντη καταιγίδα (Μπλατ, Γουέμπ) έκαναν ένα 8-0 σερί και πέρασαν μπροστά στο σκορ 39-36. Στο τέλος του ημιχρόνου καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι, η “ομάδα του λαού”είχε στα χέρια της το ισχνό +2 (46-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κάτας μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο ματς. Οι Μπράουν, Μπόλντγουιν ηγούνταν την επιθετική “μπαγκέτα” των ισραηλινών. Ο Νίμπο κυριαρχούσε σε άμυνα και επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η Μακάμπι να αποκτήσει μια διαφορά στο +9 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (71-62).

Ο Έντουαρντς έδινε σφυγμό στους φιλοξενούμενους και τους κρατούσε στο ματς, μειώνοντας την διαφορά στους τέσσερις (78-74, 34′). Ωστόσο το μεγάλο ματς του Κόλσον στην 4η περίοδο, συντηρούσε το προβάδισμα για την Μακάμπι (83-77, 36′). O Μπολμάρο  ήταν ο παίκτης “κλειδί” για τους Γερμανούς. Ο Αργεντινός γκαρντ με πέντε σερί πόντους, μείωσε την διαφορά στην ελάχιστη της τιμή (85-84, 38′). Ο Μπράουν, ωστόσο, με δυο κλεψίματα σε καθοριστικό σημείο και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους, έδωσε “αέρα” πέντε πόντων για τους γηπεδούχους 89-84, 1:51 πριν το τέλος. Στο τέλος, η Μακάμπι είχε την ψυχραιμία και πήρε τις σωστές αποφάσεις. Έτσι, οι… γηπεδούχοι πανηγύρισαν την 4η νίκη στην διοργάνωση, επικρατώντας με 93-88 της Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 46-44, 71-62, 93-90

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 4, Γουέμπ 8 (2/5 τρίποντα), Μπράουν 13 (7 ασίστ), Μπάλντγουιν 12 (2 ριμπάουντ), Μένκο, Σόρκιν 2, Ντι Μπαρτολομέο, Ριβέρο 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές), Κοέν 5, Νίμπο 7, Μπλατ 11, Κόλσον 19 (5 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 5, Φρανσίσκο 7, Έντουαρντς 17 (3/8 τρίποντα), Γκίφαϊ, Μπόνγκα 8, Μπολμάρο 12 (5 ασίστ), Ομπστ 7, Ιμπάκα 16 (4 ριμπάουντ), Χάρις, Μπράνκοβιτς 3 (4 ριμπάουντ), Μπούκερ 11 (3 ριμπάουντ), Γκίλεσπι

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 20/34 δίποντα (58%), 10/26 τρίποντα (38%), 23/25 βολές (92%), 24 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 12 κλεψίματα, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 27/37 δίποντα (73%), 9/22 τρίποντα (40%), 9/14 βολές (64%), 29 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 23 λάθη