27 Σεπτεμβρίου 2024 06:26
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΆλωσαν το Μπρούκλιν και έκαναν το 3-0 οι Σίξερς

Άλωσαν το Μπρούκλιν και έκαναν το 3-0 οι Σίξερς

Ένα βήμα μακριά από την… σκούπα είναι οι Σίξερς, που κατάφεραν να πάρουν την εκτός έδρας νίκη κόντρα στους Νετς με 102-97, κάνοντας το 3-0 στη σειρά σε ένα παιχνίδι που είχε νεύρα και… αποβολές.

Ματς για γερά νεύρα έγινε στο Game 3 στο Μπρούκλιν, με τους Σίξερς να παίρνουν τη νίκη με 102-97 και να κάνουν το 3-0 στη σειρά. Αρχικά, η ένταση κορυφώθηκε μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου ο Τζοέλ Εμπίντ κλώτσησε στα γεννητικά όργανα στον Νικ Κλάξτον και συνεχίστηκε με δύο αποβολές (Χάρντεν για την ομάδα της Φιλαδέλφεια στην 3η περίοδο και Κλάξτον για τους Νετς λίγα λεπτά αργότερα).

Στα καθαρά αγωνιστικά, ο Ταϊρίς Μάξι με 25 πόντους ήταν αυτός που “καθάρισε” για τους Σίξερς, με τον Χάρντεν να σημειώνει 21 πόντους πριν αποβληθεί και τον Τομπάιας Χάρις 15 πόντους, ενώ ο Εμπίντ είχε 14 πόντους με 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για τους Νετς, που… φωνάζουν για την μη αποβολή του Εμπίντ, ο Μάικαλ Μπρίτζες είχε 26 πόντους, ο Ντίνγουιντι 20 πόντους και ο Κλάξτον 18 πόντους (πριν αποβληθεί στην 4η περίοδο με δύο τεχνικές ποινές).

Τα δωδεκάλεπτα: 28-32, 47-58, 82-76, 97-102

Νετς: Φίνι-Σμιθ 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Τζόνσον 17 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 26 (9/26 σουτ, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλάξτον 18, Ντίνγουιντι 20 (5/12 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ασίστ), Ο’Νιλ 7 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάρις, Σαρπ, Τόμας 6

Σίξερς: Τάκερ 3 (8 ριμπάουντ), Χάρις 15 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Εμπίντ 14 (5/13 σουτ, 10 ριμπάουντ, 5 λάθη), Μάξι 25 (5/8 τρίποντα), Χάρντεν 21 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΝτάνιελς 4, Νιάνγκ 5 (1), Ριντ 2 (6 ριμπάουντ), Μέλτον 13 (2).//Λ