27 Σεπτεμβρίου 2024 11:23
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΈβγαλε αντίδραση κι επέστρεψε στις νίκες!

Έβγαλε αντίδραση κι επέστρεψε στις νίκες!

Ο Παναθηναϊκός, μετά το κακό πρώτο ημίχρονο, άλλαξε ριζικά την εικόνα του στο δεύτερο και επικράτησε με 75-66 του Ερυθρού Αστέρα για την 28η αγωνιστική της Euroleague στο ΟΑΚΑ.

Ο Χρήστος Σερέλης πήρε την πρώτη του νίκη ως πρώτος προπονητής στη διοργάνωση, με τους “πράσινους” να βελτιώνουν το ρεκόρ τους (9-19) στο βαθμολογικό πίνακα. Από την άλλη, οι Σέρβοι βλέπουν το… όνειρο της οκτάδας να απομακρύνεται κι άλλο (12-16).

Ο αγώνας

Oι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 5-2. Οι γκαρντ του “τριφυλλιού” εκμεταλλεύονταν το ύψος του Γιώργου Παπαγιάννη και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (7-7, 6′). Κάπου εκεί ο Νεμάνια Νέντοβιτς μπήκε στο παρκέ και ανέλαβε… δράση, με τους γηπεδούχους να εξακολουθούν να δυσκολεύονται στο επιθετικό κομμάτι, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με μονοψήφιο αριθμό πόντων (17-9).

Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε… γιατρειά για την αστοχία του και η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα (26-15, 13′). Οι “πράσινοι” μείωσαν στους έξι πόντους (26-20, 15′), όμως οι Σέρβοι αντέδρασαν άμεσα και πήραν ξανά διψήφιο προβάδισμα (35-22, 17′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το “buzzer beater” του Λούκα Βιλντόσα να διαμορφώνει το 42-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Η αστοχία, τα αρκετά λάθη και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ του “τριφυλλιού” διατηρούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (46-34, 23′). Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλευόταν τις αδυναμίες της ελληνικής ομάδας και ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους (53-37, 25′). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό και με “γκολ φάουλ” του Λευτέρη Μαντζούκα έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (53-44, 28′). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και ανεβάζοντας… στροφές στην επίθεση, επέστρεψε στο παιχνίδι, τελειώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -3 (55-52).

O Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (56-55, 31′) με καλάθι του αρχηγού του, ενώ με τρίποντο του Γουόλτερς ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (59-55, 32′). Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν βρει… σκούρα απέναντι στην πιεστική άμυνα του “τριφυλλιού” και με “γκολ φάουλ” του Ντέρικ Γουίλιαμς, οι “πράσινοι” ανέβασαν τη διαφορά στους εννιά (67-58, 35′). Στα επόμενα τρία λεπτά οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, με τη διαφορά να παραμένει στην ίδια τιμή (69-60, 38′). Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην επικράτηση με 75-66, παίρνοντας σημαντική ψυχολογική νίκη.