ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΝίκησε τους Έλληνες η Φιορεντίνα | Σώθηκε στα… πέναλτι η Βασιλεία

Νίκησε τους Έλληνες η Φιορεντίνα | Σώθηκε στα… πέναλτι η Βασιλεία

Οι Ιταλοί άφησαν εκτός προημιτελικών του Europa Conference League του Δημήτρη Γούτα και Χάρη Χαρίση, την ώρα που στην Μπρατισλάβα το κορυφαίο ζευγάρι της φάσης των “16” είχε… απίθανο φινάλε.

Στο “Yeni 4 Eylül Stadyumu“, η Φιορεντίνα επικράτησε με 4:1 της Σίβασπορ και πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 5:1, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε σε… δύσκολη θέση. Στο 35ο λεπτό, ο Γέσιλγιουρτ άνοιξε το σκορ για τους Τούρκους, με τους “βιόλα” να απαντούν στο 44′ με τον Καμπράλ. Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι σκόραραν στο 62′ χάρη σε τέρμα του Μιλένκοβιτς και στο 78′ μετά από κακή εκτίμηση του Γούτα. Το τελικό 4:1 διαμόρφωσε στο 89′ ο Καστροβίλι. Ο Χαρίσης ξεκίνησε ως βασικός αλλά αποχώρησε στο 15′ λόγω τραυματισμού. Ταυτόχρονα, στην “Tele2 Arena“, η Λεχ Πόζναν έκανε έναν… υγιεινό περίπατο απέναντι στην Τζουργκάρντεν, νικώντας με 3:0. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 77′ ο Μαρτσβίνσκι, με τον Κβεκβεσκίρι να διπλασιάζει τα τέρματα στο 90’+1′ και τον Σκόρας να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 90’+2′.

Το πιο θεαματικό παιχνίδι όλων έγινε στο “Tehelné pole“, ανάμεσα σε Σλόβαν Μπρατισλάβας και Βασιλεία. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 2:0 μόλις στο 17′ χάρη στα γκολ των Αμπουμπακάρι (11′) και Κούτσκα (20′), όμως οι Ελβετοί… αντέδρασαν. Ο Καλαφιόρι μείωσε στο 53′, με την πίεση στη συνέχεια να γίνεται ασφυκτική. Τη λύση έδωσε στο 90’+3′ ο Αμντούνι με έναν… κεραυνό από τα 25 μέτρα, στέλνοντας το ζευγάρι στην παράταση. Στο έξτρα μισάωρο δεν υπήρξε κάποιο γκολ, με τις ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί φάνηκε η… εμπειρία της Βασιλείας από τέτοια καταστάσεις, με το επί μέρους σκορ να είναι το 4:1. Οι παίκτες της Σλόβαν αστόχησαν σε δύο από τις τρεις εκτελέσεις τους.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για τη φάση των “16” του Europa Conference League: