3 Οκτωβρίου 2024 02:19
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑ“Παλικάρι” ο Άρης

“Παλικάρι” ο Άρης

Ο Άρης ήταν “Θεός του πολέμου” και δείχνοντας μεγάλη καρδιά στο τελευταίο 10λεπτο πήρε μεγάλη νίκη στην Ποντγκόριτσα με 65-63 επί της Μπούντουτσνοστ για το Eurocup.

Παίζοντας απίστευτη άμυνα, ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο όπου οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 7 πόντους, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έδειξε πως ξέρει να παλεύει και να μην παρατάει κανένα παιχνίδι.

Ο Άρης μπήκε πολύ άσχημα στο ματς, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, γεγονός που το εκμεταλλεύτηκαν άριστα οι γηπεδούχοι. Οι Μαυροβούνιοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία της ομάδας της Θεσσαλονίκης «έχτισαν» και διαφορά.

Προηγήθηκαν με 20-11 στο τέλος της α’ περιόδου, φτάνοντας στο +16 (29-13 και 32-16), στα μέσα του 10λέπτου. Στο σημείο εκείνο ο Άρης «ξύπνησε». Βελτίωσε την άμυνά του, από την οποία πήρε δύναμη και για την επίθεση και σταδιακά άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά.
Μείωσε σε 35-27, ενώ η ολοκλήρωση του ημιχρόνου βρήκε την Μπούντουτσνοστ προηγούμενη με 39-34, αλλά με την ελληνική ομάδα να καλύπτει την διαφορά, με πρωτεργάτες τους Μπάνκστον, και Γκάλινατ που πέτυχαν τους 23 από τους 34 πόντους των «κίτρινων».

Στο 3ο 10λεπτο το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη στην άμυνά τους. Ο Άρης δεν είχε την ίδια επιθετικότητα, αλλά ταυτόχρονα ούτε και οι γηπεδούχοι, οι οποίοι διατηρούσαν το προβάδισμα και την διαφορά.

Στην τελευταία περίοδο η Μπούντουτσνοστ μπήκε προηγούμενη με 56-51, αλλά η άμυνα ζώνης που επιστράτευσε ο Γιάννης Καστρίτης αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποτελεσματική. Ο Άρης μείωσε και μάλιστα 3:20” πριν το τέλος προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 61-60 και 63-60 με λέι άπ του Κατσίβελη.

Στα 24” για το τέλος οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν λάθος και έχασαν την ευκαιρία να “κλειδώσουν” το ματς. Οι γηπεδούχοι έχασαν την επίθεση και ο Κατσίβελης με μία εύστοχη βολή 2,6 δεύτερα πριν το τέλος “έγραψε” το τελικό 65-63.

Μια νίκη σημαντική και “παλικαρίσια” για την ελληνική ομάδα που την φέρνει ακόμη πιο κοντά στον στόχο της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 19-23, 17-17, 7-14.

Μπούντουτσνοστ (Μίγιοβιτς): Ίλιτς, Μακγκί 0(1), Ρος 2, Σλάβκοβιτς 1, Μακουντού 20(1), Γκρμπόβιτς 1, Τζόουνς 4, Γιάκουντιτς – Κουρίντζα, Γουίλιαμς 10, Ράιτ 9, Πόποβιτς 5, Πολ 2.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 11(1), Τολιόπουλος, Καρ, Κατσίβελης 7, Φίλιος, Μποχωρίδης 8(2), Περσίδης, Σόουζα 10, Χάρελ, Καλόγηρος, Μπάνκστον 14, Γκάλινατ 15(2).//ΑΤ.