30 Σεπτεμβρίου 2024 15:29
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΠροκρίθηκε η Αγγλία | Η Ιταλία έδωσε νέα… ομορφιά στον όμιλο! (video)

Προκρίθηκε η Αγγλία | Η Ιταλία έδωσε νέα… ομορφιά στον όμιλο! (video)

Η “σκουάντρα ατζούρα” κατάφερε μετά από ένα συναρπαστικό ματς να επιβληθεί με 3:2 της Ελβετίας και έβαλε… φωτιά στο γκρουπ, ενώ άνετη νίκη και πρόκριση πανηγύρισαν τα νεαρά “λιοντάρια” στα προημιτελικά του EURO U21.

Η Ιταλία έκανε… τα εύκολα δύσκολα, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει της Ελβετίας με 3:2 και δημιούργησε νέα δεδομένα στον όμιλό της, καθώς έφτασε τους τρεις βαθμούς, όσους έχει και η Ελβετία, με τις δυο ομάδες να περιμένουν αρνητικό αποτέλεσμα της Γαλλίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η “σκουάντρα ατζούρα” προηγήθηκε με 3:0 στο πρώτο ημίχρονο με τέρματα που πέτυχαν οι Πιρόλα στο 6′, Νιόντο στο 11′ και Παρίζι λίγο πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, οι Ελβετοί μπήκαν πολύ δυναμικά και μείωσαν στο 47′ με γκολ του Ιμέρι. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ζεκί Αμντούνι μείωσε σε 3:2 και μετέφερε το άγχος στους Ιταλούς, οι οποίοι όμως κράτησαν το σκορ ίδιο και πανηγύρισαν ένα σημαντικό “τρίποντο”.

Για τον τρίτο όμιλο του EURO U21, η Αγγλία δεν αντιμετώπισε κάποια δυσκολία απέναντι στο Ισραήλ και επιβλήθηκε εύκολα με 2:0, παίρνοντας έτσι το “εισιτήριο” για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Τα… νεαρά λιοντάρια άνοιξαν το σκορ με τον Άντονι Γκόρντον στο 16′ και στο 68′, διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Σμιθ-Ρόου.

Παράλληλα, η Τσεχία πανηγύρισε σημαντική νίκη με 2:1 επί της Γερμανίας και έτσι προσπέρασε τα “πάντσερ” στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου. Ο Σέζκ στο 33ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όμως οι Γερμανοί στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 70, ισοφάρισαν με γκολ του Στίλερ. Τη λύση για την Τσεχία έδωσε ο Βίτικ λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, ανεβάζοντας την ομάδα του στη δεύτερη θέση.//Γ.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Τσεχία – Γερμανία 2-1 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNi8yNS8xOC8xNV8yNl82NDk4ODQzZWMwZTllLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M33S”,”uploadDate”:”2023-06-25T18:21:04.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z1sklicf1dq&playlistId=v-ctlxehvptggx”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}