22 Σεπτεμβρίου 2024 17:23
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΠροκρίθηκε και… περιμένει ο Ολυμπιακός

Προκρίθηκε και… περιμένει ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με το εμφατικό 87-68 του Περιστερίου στο Ηράκλειο της Κρήτης και εξασφάλισαν το… τρίτο εισιτήριο για την 4άδα του Final-8, αναμένοντας πλέον τον τελευταίο προημιτελικό για να μάθουν τον αντίπαλό τους.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά είχαν αρκετή ένταση, με τους Ράγκλαντ και Παπανικολάου να… οδηγούν τις δύο επιθέσεις. Το Περιστέρι πάντως έβρισκε λύσεις και βρέθηκε στο +4 (12-8, 4′), μετά από τέσσερα λεπτά. Οι παίκτες του Σπανούλη συνέχιζαν να προηγούνται (16-13, 7′), ενώ ο Ράγκλαντ είχε φτάσει πολύ γρήγορα τους εννέα πόντους. Λίγο πριν το φινάλε της περιόδου, ο Γουόκαπ ευστόχησε σε τρίποντο αιφνιδιασμού και έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την ομάδα του (18-16, 9′). Οι ερυθρόλευκοι πήγαν στον πάγκο τους όντες μπροστά με πέντε (21-16) και τον Παπανικολάου να έχει ήδη βάλει 13 πόντους.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα άρχισε να… ξεφεύγει στο σκορ από εκείνο το σημείο κι έπειτα, με τον Πετρούσεφ να δημιουργεί την πρώτη διψήφια διαφορά (29-18, 12′). Ο Ράγκλαντ ήταν ο μόνος που είχε… διασωθεί από τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης”, έχοντας 14 πόντους με την ομάδα του στο -13 (40-27). Μάλιστα, ο Αμερικανός είχε παίξει όλο το ματς έως εκείνο το σημείο. Ένα σερί 5-0 με τους Λαβ και Ρένφρο έκλεισε το ημίχρονο στο 40-32 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες… πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με τους Κάνααν και Γουόκαπ να βρίσκουν πόντους κατάφεραν να φτάσουν για πρώτη φορά στο +16 (52-36, 25′). Δύο τρίποντα από τους Κασελάκη και Ντάνγκουμπιτς κράτησαν το Περιστέρι… ζωντανό (52-42, 27′). Ωστόσο, στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα σερί 10-5 για να επιστρέψουν στο +15 (62-47).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα επί μέρους 10-4 την τελευταία περίοδο, επαναφέροντας έτσι τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (66-57). Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 11-3 και τον Ράιτ να πρωταγωνιστεί, κάνοντας το 77-60 (36′) και τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Τα τελευταία τρία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό τελικά να επικρατεί με 87-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 40-32, 62-47, 87-68