5 Οκτωβρίου 2024 17:19
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΣκορ και θέαμα από τον Προμηθέα

Σκορ και θέαμα από τον Προμηθέα

Ασταμάτητοι μοιάζουν οι Πατρινοί που με εξαιρετικό μπάσκετ, επιβλήθηκαν με το εμφατικό 100-73 του Λαυρίου στο “Δ.Τόφαλος” για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Ο αγώνας

Το ματς ξεκίνησε με… δυνατές μονομαχίες εκατέρωθεν. Ο Προμηθέας βρήκε σύντομα λύσεις στην επιθετική του λειτουργία με πρωταγωνιστές του τους Χρυσικόπουλο και Χέιλ για το 13-5 (3′). Οι Ετσενίκε και Ρέινολντς προσέφεραν πολύτιμη βοήθεια σε ρακέτα και περιφέρεια αντίστοιχα, με τους Πατρινούς να αποκτούν σύντομα διψήφιο προβάδισμα (21-9, 6′). Το Λαύριο βρήκε… πατήματα και σκορ από τους Καστανέδα και Ντε Τζούλιους, μειώνοντας ξανά σε μονοψήφιο αριθμό (26-17, 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +13 (33-20) για τους γηπεδούχους μετά από ενέργεια του Καραγιαννίδη.

Με πρωτεργάτες τους τον Καββαδά και τον Καστανέδα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν άμεσα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου σε μονοψήφια “μεγέθη” (36-27, 12′). Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου… άνοιξε το ρυθμό στο ματς και με ένα “κρεσέντο” του Κάουαν, “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +18 (49-31, 16′). Το Λαύριο είχε… κολλήσει επιθετικά και οι Χέιλ, Ετσενίκε και Κάουαν έκαναν… ό,τι ήθελαν την άμυνά του, ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +29 (63-34) για τους γηπεδούχους μετά από προσπάθεια του Καραγιαννίδη.

Το Λαύριο βελτίωσε άμεσα την εικόνα του στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου με πρωτεργάτες του τον Χέλεμς και τον Ντε Τζούλιους, όμως δεν κατάφερε να… απειλήσει (69-43, 25′). Οι γηπεδούχοι τότε, “πάτησαν γκάζι” και με το… κρεσέντο των Κάουαν, Ρέινολντς και Χέιλ, “εκτόξευσαν” τη διαφορά πάλι κοντά στους 30 πόντους (77-48, 29′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 80-53 μετά από μία ενέργεια του Μουρ για τους φιλοξενούμενους.

Το… πάρτι του Προμηθέα συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου… άνοιξε το rotation με τους Μπαζίνα και Κούρουκς να δεσπόζουν στο παρκέ (97-65, 37′). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα στην Πάτρα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία άνετη νίκη με 100-73 επί του Λαυρίου για την 5η “στροφή” της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 63-34, 80-53, 100-73