29 Σεπτεμβρίου 2024 01:17
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΣώθηκαν Στρασβούργο και Μπρεστ

Σώθηκαν Στρασβούργο και Μπρεστ

Αρκετά γκολ, ανατροπές αλλά και αποτελέσματα που… κρίνουν πολλά πράγματα σε ότι αφορά τη μάχη της παραμονής μας επεφύλασσε το απογευματινό πρόγραμμα της Κυριακής (21/05) στη Ligue 1.

Στο “Stade Francis-Le Blé” η Μπρεστ επικράτησε με 2:1 της Κλερμόν και εξασφάλισε τη συνέχεια της στην κορυφαία κατηγορία. Όλα τα γκολ μπήκαν μέσα σε… 5 αγωνιστικά λεπτά. Η αρχή έγινε στο 43′, όταν ο Νέτο Μπόρζες βρήκε δίχτυα για τους φιλοξενούμενους. Η απάντηση ήρθε άμεσα, με τον Ονορά να ισοφαρίζει στο 45′. Στο 48′ του δευτέρου ημιχρόνου ο Μουνιέ ανέτρεψε πλήρως το σκορ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στην “Allianz Riviera” διεξήχθη το μοναδικό παιχνίδι που δεν είχε γκολ. Η Νις και η Τουλούζ ήταν πρακτικά αδιάφορες, κάτι που φάνηκε και στην πράξη μιας και έμειναν με χαρακτηριστική άνεση στο 0:0.

Στο “Stade Auguste-Delaune“, η Ρεμς και η Ανζέρ πήραν από έναν βαθμό χάρη στο τελικό 2:2. Ο Ίτο άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό. Η απάντηση ήρθε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, μιας και ο Σαμπάνοβιτς ισοφάρισε στο 46′. Ο Μπαλογκάν έκανε το 2:1 στο 54′, όμως η τελευταία κουβέντα άνηκε στον Αμπντέλι, ο οποίος ισοφάρισε στο 60′. Τέλος, στο “Stade de l’Aube” το Στραβσούργο πήρε βαθμό… σωτηρίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με τον Ντιαρά. Ωστόσο, η Τρουά έδειξε σημαντική αντίσταση και ισοφάρισε με τον Ρόνι Λόπες στο 73′, παίρνοντας την ισοπαλία με το τελικό 1:1.

Μπρεστ – Κλερμόν 2:1
(45′ Ονορά, 48′ Μουνιέ – 43′ Νέτο Μπόρζες)

Νις – Τουλούζ 0:0