1 Οκτωβρίου 2024 17:42
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΤο ονειρεμένο ντεμπούτο του Μαρκ Γκίου

Το ονειρεμένο ντεμπούτο του Μαρκ Γκίου

Ο 17χρονος χρειάστηκε λιγότερο από ένα λεπτό για να κάμψει την αντίσταση της Αθλέτικ Μπιλμπάο και να δώσει την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να μειώσει τη διαφορά από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μετά από 79 επώδυνα λεπτά, η Μπαρτσελόνα χρειαζόταν ένα παιδί από τις ακαδημίες της για να πάρει ένα κρίσιμο τρίποντο στη La Liga. Ο Μαρκ Γκίου, κάνοντας το ντεμπούτο του στους “μπλαουγκράνα”, πέτυχε γκολ στο 80′ και χάρισε στους Καταλανούς τη νίκη 1-0 κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Ο Γκίου ήταν στον αγωνιστικό χώρο για λιγότερο από ένα λεπτό προτού βρει δίχτυα, δίνοντας στην “Μπάρτσα” τρεις υπερπολύτιμους που την φέρνει μόλις έναν βαθμό πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης, πριν από το “Clasico” της επόμενης εβδομάδας.

«Είναι ένα όνειρο που μερικές φορές δεν το ονειρεύεσαι καν», είπε μεταξύ άλλων ο 17χρονος επιθετικός των “μπλαουγκράνα” μετά το τέλος της αναμέτρησης κόντρα στους Βάσκους.//Λ.