27 Σεπτεμβρίου 2024 02:22
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΒαθμολογικό… άλμα προς τη σωτηρία της!

Βαθμολογικό… άλμα προς τη σωτηρία της!

Η Χετάφε κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τη νίκη στο “Κολιζέουμ Αλφόνσο Πέρεθ”, καθώς επικράτησε με 1:0 της Βαλένθια, για την 22η αγωνιστική της La Liga, ξεφεύγοντας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μία αναμέτρηση που θα μπορούσε να πραγματοποιείται για το πρώτο μισό της βαθμολογίας, μετατράπηκε σε ντέρμπι παραμονής, με νικήτρια τη γηπεδούχο ομάδα. Η Χετάφε κατάφερε να… χαμογελάσει στα τελευταία λεπτά του αγώνα, καθώς νίκησε με 1:0 τη Βαλένθι, χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Μαγιοράλ στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Κίκε Σάντσεθ Φλόρες αγνοούσε τη χαρά της νίκης από τις 30 Δεκεμβρίου του 2022 (2:0 επί της Μαγιόρκα), ενώ οι “νυχτερίδες” νίκησαν τελευταία φορά την Μπέτις στις 10 Νοεμβρίου του 2022 (3:0).

Από τη μία, η Χετάφε έφτασε τους 22 βαθμούς και ξέφυγε προς το παρόν από τη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στην 16η θέση, ενώ η Βαλένθια βυθίστηκε κι άλλο βαθμολογικά, καθώς είναι 19η με 20 πόντους.//