11 Οκτωβρίου 2024 23:47
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΕμφατικό “διπλό” για τον ΠΑΟΚ Β΄

Εμφατικό “διπλό” για τον ΠΑΟΚ Β΄

Ο ΠΑΟΚ Β΄ επικράτησε με 3-1 του Καμπανιακού στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Super League 2, πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και ανέβηκε προσωρινά στη 2η θέση της βαθμολογίας του Βόρειου Ομίλου.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τζορτζ Μπάλντοκ.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο ΠΑΟΚ Β΄ άνοιξε το σκορ, με τον Κανίς να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ουρτάδο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στη διάρκεια του πρώτου μέρους και απείλησαν ξανά, τόσο με τον Σμυρλή στο 19΄, όσο και με διπλή προσπάθεια των Ουρτάδο και Σμυρλή στο 35΄. Σε καίριο χρονικό σημείο, στο 43ο λεπτό, ο Γρόσδης έδωσε πολύ σημαντικό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ Β΄, διαμορφώνοντας το 2-0 με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση.

Νωρίς στην επανάληψη, ο δραστήριος Ουρτάδο έκανε το 3-0 και “καθάρισε” ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του, η οποία στο 80΄είχε και δοκάρι. Ο Καμπανιακός κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Διαμαντόπουλο στο 90΄.

Καμπανιακός (Γεωργιάδης): Γιακουμής, Παπακωνσταντίνου (46′ Γαρύφαλλος), Έππας, Κολλαράς, Ν. Καθάριος (46′ Σαρβανίδης), Φροσύνης, Κωτσόπουλος (46′ Μανιός), Ντουμάνης (59′ Διαμαντόπουλος), Σέχου, Παπαστεριανός, Πέττας (59′ Π. Καθάριος).

ΠΑΟΚ Β (Παπαβασιλείου – Ταξίδης): Μοναστηρλής, Φίλων, Σινανάι, Λαγωνίδης, Κωττάς (78′ Ρουμιάντσεβ), Γρόσδης, Τσοπούρογλου (78′ Μπράντονιτς), Γκούμας (67′ Καλόγερος), Κανίς (83′ Αδάμ), Σμυρλής (67′ Τσαούσης), Ουρτάδο.

Διαιτητής: Ρούτσης (Κορίνθου)
Βοηθοί: Αδραμανης (Πέλλας), Δεδικούσης (Λάρισας)
Κίτρινες: Παπακωνσταντίνου, Φροσύνης, Σαρβανίδης – Φίλων, Γκούμας