22 Σεπτεμβρίου 2024 23:18
ESPA
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΗ Ιταλία στην κορυφή της Ευρώπης (video)

Η Ιταλία στην κορυφή της Ευρώπης (video)

H “σκουάντρα αντζούρα” επικράτησε με 1:0 της Πορτογαλίας στον μεγάλο τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U19 και φόρεσε το χρυσό μετάλλιο στο στήθος, παίρνοντας και άτυπη ρεβάνς για την… πεντάρα στην φάση των ομίλων.

Η Ιταλία απάντησε με τον καλύτερο τρόπο στην προ ημερών πεντάρα, επικράτησε 1:0 της Πορτογαλίας και σήκωσε το Euro U19, στον πρώτο νικηφόρο φετινό τελικό για τη χώρα. Η “σκούαντρα αντζούρα” κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 19′, μετά από εξαιρετική κεφαλιά του Καγιόντε, με τον Πορτογάλο τερματοφύλακα να μην μπορεί να αποσοβήσει το γκολ.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Πορτογαλία – Ιταλία | 0-1 με άπιαστη, καρφωτή κεφαλιά του Καγιόντε”,”description”:” 0-1 με άπιαστη, καρφωτή κεφαλιά του Καγιόντε”,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNy8xNi8xOS8yNl8xN182NGI0NDQ1OTBiYzdlLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT54S”,”uploadDate”:”2023-07-16T19:26:58.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z1sklicf1dq&playlistId=v-cu3uaogymduh”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”expires”:”2024-12-30T22:00:00.000Z”,”regionsAllowed”:”GR”}

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πορτογάλοι, είχαν τον έλεγχο του αγώνα, σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να σημειώσουν ένα τέρμα και να στείλουν το ματς στην παράταση. Έτσι, η Ιταλία, μετά την Ισπανία, έριξε στο καναβάτσο και την Πορτογαλία και δικαίως κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Euro U19.